Chapter 13 Statistics and Probability

Multiple Choice Questions (MCQs)

1 In the formula x¯=a+ΣfidiΣfi, for finding the mean of grouped data di ’s are deviation from a of

(a) lower limits of the classes (b) upper limits of the classes

(c) mid-points of the classes (d) frequencies of the class marks

Show Answer

Solution

(c) We know that, di=xia

i.e., di ’s are the deviation from a of mid-points of the classes.

2 While computing mean of grouped data, we assume that the frequencies are

(a) evenly distributed over all the classes

(b) centred at the class marks of the classes

(c) centred at the upper limits of the classes

(d) centred at the lower limits of the classes

Show Answer

Solution

(b) In computing the mean of grouped data, the frequencies are centred at the class marks of the classes.

3 If xis are the mid-points of the class intervals of grouped data, fis are the corresponding frequencies and x¯ is the mean, then Σ(fixix¯) is equal to

(a) 0 (b) -1 (c) 1 (d) 2

Show Answer

Solution

(a)

x¯=fixin

Σ(fixix¯)=ΣfixiΣx¯=nx¯nx¯=0

4 In the formula x¯=a+hΣfiuiΣfi, for finding the mean of grouped frequency distribution ui is equal to

(a) xi+ah (b) h(xia)

(c) xiah (d) axih

Show Answer

Solution

(c) Given, x¯=a+hΣfiuiΣfi

Above formula is a step deviation formula.

ui=xiah

5 The abscissa of the point of intersection of the less than type and of the more than type cumulative frequency curves of a grouped data gives its

(a) mean (b) median (c) mode (d) All of these

Show Answer

Solution

(b) Since, the intersection point of less than ogive and more than ogive gives the median on the abscissa.

6 For the following distribution,

Class 05 510 1015 1520 2025
Frequency 10 15 12 20 9

the sum of lower limits of the median class and modal class is

(a) 15 (b) 25 (c) 30 (d) 35

Show Answer

Solution

(b) Here,

Class Frequency Cumulative
frequency
05 10 10
510 15 25
1015 12 37
1520 20 57
2025 9 66

Now, N2=662=33, which lies in the interval 1015. Therefore, lower limit of the median class is 10 .

The highest frequency is 20, which lies in the interval 15-20. Therefore, lower limit of modal class is 15 . Hence, required sum is 10+15=25.

7 Consider the following frequency distribution

Class 05 611 1217 1823 2429
Frequency 13 10 15 8 11

The upper limit of the median class is

(a) 17 (b) 17.5 (c) 18 (d) 18.5

Show Answer

Solution

(b)

Class Frequency Cumulative
frequency
0.55.5 13 13
5.511.5 10 23
11.517.5 15 38
17.523.5 8 46
23.529.5 11 57

Given, classes are not continuous, so we make continuous by subtracting 0.5 from lower limit and adding 0.5 to upper limit of each class.

Here, N2=572=28.5, which lies in the interval 11.5-17.5.

Hence, the upper limit is 17.5 .

8 For the following distribution,

Marks Number of students
Below 10 3
Below 20 12
Below 30 27
Below 40 57
Below 50 75
Below 60 80

the modal class is

(a) 1020 (b) 20-30 (c) 3040 (d) 5060

Show Answer

Solution

(c)

Marks Number of students Cumulative frequency
Below 10 3=3 3
1020 (123)=9 12
2030 (2712)=15 27
3040 (5727)=30 57
4050 (7557)=18 75
5060 (8075)=5 80

Here, we see that the highest frequency is 30 , which lies in the interval 3040.

9 Consider the data

Class 6585 85105 105125 125145 145165 165185 185205
Frequency 4 5 13 20 14 7 4

The difference of the upper limit of the median class and the lower limit of the modal class is

(a) 0 (b) 19 (c) 20 (d) 38

Show Answer

Solution

(c)

Class Frequency Cumulative frequency
6585 4 4
85105 5 9
105125 13 22
125145 20 42
145165 14 56
165185 7 63
185205 4 67

Here, N2=672=33.5 which lies in the interval 125145.

Hence, upper limit of median class is 145 .

Here, we see that the highest frequency is 20 which lies in 125-145. Hence, the lower limit of modal class is 125 .

Required difference = Upper limit of median class -Lower limit of modal class

=145125=20

10 The times (in seconds) taken by 150 atheletes to run a 110m hurdle race are tabulated below

Class 13.814 1414.2 14.214.4 14.414.6 14.614.8 14.815
Frequency 2 4 5 71 48 20

The number of atheletes who completed the race in less than 14.6s is

(a) 11 (b) 71 (c) 82 (d) 130

Show Answer

Solution

(c) The number of atheletes who completed the race in less than 14.6 =2+4+5+71=82

11 Consider the following distribution

Marks obtained Number of students
More than or equal to 0 63
More than or equal to 10 58
More than or equal to 20 55
More than or equal to 30 51
More than or equal to 40 48
More than or equal to 50 42

the frequency of the class 3040 is

(a) 3 (b) 4 (c) 48 (d) 51

Show Answer

Solution

(a)

Marks obtained Number of students
010 (6358)=5
1020 (5855)=3
2030 (5551)=4
3040 (5148)=3
4050 (4842)=6
50.. 42=42

Hence, frequency in the class interval 3040 is 3 .

12 If an event cannot occur, then its probability is

(a) 1 (b) 34 (c) 12 (d) 0

Show Answer

Solution

(d) The event which cannot occur is said to be impossible event and probability of impossible event is zero.

13 Which of the following cannot be the probability of an event?

(a) 13 (b) 0.1 (c) 3 (d) 1716

Show Answer

Solution

(d) Since, probability of an event always lies between 0 and 1 .

14 An event is very unlikely to happen. Its probability is closest to

(a) 0.0001 (b) 0.001 (c) 0.01 (d) 0.1

Show Answer

Solution

(a) The probability of an event which is very unlikely to happen is closest to zero and from the given options 0.0001 is closest to zero.

15 If the probability of an event is P, then the probability of its completmentry event will be

(a) P1 (b) P (c) 1P (d) 11P

Show Answer

Solution

(c) Since, probability of an event + probability of its complementry event =1

So, probability of its complementry event =1 - Probability of an event =1P

16 The probability expressed as a percentage of a particular occurrence can never be

(a) less than 100 (b) less than 0 (c) greater than 1 (d) anything but a whole number

Show Answer

Solution

(b) We know that, the probability expressed as a percentage always lie between 0 and 100. So, it cannot be less than 0 .

17 If P(A) denotes the probability of an event A, then

(a) P(A)<0 (b) P(A)>1 (c) 0P(A)1 (d) 1P(A)1

Show Answer

Solution

(c) Since, probability of an event always lies between 0 and 1 .

18 If a card is selected from a deck of 52 cards, then the probability of its being a red face card is

(a) 326 (b) 313 (c) 213 (d) 12

Show Answer

Solution

(a) In a deck of 52 cards, there are 12 face cards i.e., 6 red and 6 black cards. So, probability of getting a red face card =652=326

19 The probability that a non-leap your selected at random will contains 53 Sunday is

(a) 17 (b) 27 (c) 37 (d) 57

Show Answer

Solution

(a) A non-leap year has 365 days and therefore 52 weeks and 1 day. This 1 day may be Sunday or Monday or Tuesday or Wednesday or Thursday or Friday or Saturday. Thus, out of 7 possibilities, 1 favourable event is the event that the one day is Sunday. Required probability =17

20 When a die is thrown, the probability of getting an odd number less than 3 is

(a) 16 (b) 13 (c) 12 (d) 0

Show Answer

Solution

(a) When a die is thrown, then total number of outcomes =6

Odd number less than 3 is 1 only.

Number of possible outcomes =1

Required probability =16.

21 A card is drawn from a deck of 52 cards. The event E is that card is not an ace of hearts. The number of outcomes favourable to E is

(a) 4 (b) 13 (c) 48 (d) 51

Show Answer

Solution

(d) In a deck of 52 cards, there are 13 cards of heart and 1 is ace of heart. Hence, the number of outcomes favourable to E=51

22 The probability of getting a bad egg in a lot of 400 is 0.035 . The number of bad eggs in the lot is

(a) 7 (b) 14 (c) 21 (d) 28

Show Answer

Solution

(b) Here, total number of eggs =400

Probability of getting a bad egg =0.035

 Number of bad eggs  Total number of eggs =0.035 Number of bad eggs 400=0.035 Number of bad eggs =0.035×400=14

23 A girl calculates that the probability of her winning the first prize in a lottery is 0.08 . If 6000 tickets are sold, then how many tickets has she bought?

(a) 40 (b) 240 (c) 480 (d) 750

Show Answer

Solution

(c) Given, total number of sold tickets =6000

Let she bought x tickets.

Then, probability of her winning the first prize =x6000=0.08 [given]

x=0.08×6000

x=480

Hence, she bought 480 tickets.

24 One ticket is drawn at random from a bag containing tickets numbered 1 to 40 . The probability that the selected ticket has a number which is a multiple of 5 is

(a) 15 (b) 35 (c) 45 (d) 13

Show Answer

Solution

(a) Number of total outcomes =40

Multiples of 5 between 1 to 40=5,10,15,20,25,30,35,40

Total number of possible outcomes =8

Required probability =840=15

25 Someone is asked to take a number from 1 to 100 . The probability that it is a prime, is

(a) 15 (b) 625 (c) 14 (d) 1350

Show Answer

Solution

(c) Total numbers of outcomes =100

So, the prime numbers between 1 to 100 are 2,3,5,7,11,13,17,19,23,29,31,37,41, 43,47,53,56,61,67,71,73,79,83,89 and 97 .

Total number of possible outcomes =25

Required probability =25100=14

26 A school has five houses A, B, C, D and E. A class has 23 students, 4 from house A,8 from house B,5 from house C,2 from house D and rest from house E. A single student is selected at random to be the class monitor. The probability that the selected student is not from A,B and C is

(a) 423 (b) 623 (c) 823 (d) 1723

Show Answer

Solution

(b) Total number of students =23

Number of students in house A,B and C=4+8+5=17

Remains students =2317=6

So, probability that the selected student is not from A,B and C=623

Very Short Answer Type Questions

1 The median of an ungrouped data and the median calculated when the same data is grouped are always the same. Do you think that this is a correct statement? Give reason.

Show Answer

Solution

Not always, because for calculating median of a grouped data, the formula used is based on the assumption that the observations in the classes are uniformal distributed (or equally spaced).

2 In calculating the mean of grouped data, grouped in classes of equal width, we may use the formula,

x¯=a+fidifi

Where, a is the assumed mean, a must be one of the mid-point of the classes. Is the last statement correct? Justify your answer.

Show Answer

Solution

No, it is not necessary that assumed mean consider as the mid-point of the class interval. It is considered as any value which is easy to simplify it.

3 Is it true to say that the mean, mode and median of grouped data will always be different? Justify your answer.

Show Answer

Solution

No, the value of these three measures can be the same, it depends on the type of data.

4 Will the median class and modal class of grouped data always be different? Justify your answer.

Show Answer

Solution

Not always, It depends on the given data.

5 In a family having three children, there may be no girl, one girl, two girls or three girls. So, the probability of each is 14. Is this correct? Justify your answer.

Show Answer

Solution

No, the probability of each is not 14 because the probability of no girl in three children is zero and probability of three girls in three children is one.

Justification

So, these events are not equally likely as outcome one girl, means gbb,bgb,bbg ’three girls’ means ’ g9g ’ and so on.

6 A game consists of spinning an to which comes to rest pointing at one of the regions ( 1,2 or 3 ) (see figure). Are the outcomes 1, 2 and 3 equally likely to occur? Give reasons.

Show Answer

Solution

No, the outcomes are not equally likely, because 3 contains half part of the total region, so it is more likely than 1 and 2 , since 1 and 2 , each contains half part of the remaining part of the region.

7 Apoorv throws two dice once and computes the product of the numbers appearing on the dice. Peehu throws one die and squares the number that appears on it. Who has the better chance of getting the number 36? Why?

Show Answer

Solution

Apoorv throws two dice once.

So total number of outcomes =36

Number of outcomes for getting product 36=1(6×6)

Probability for Apoorv =136

Also, Peehu throws one die,

So, total number of outcomes =6

Number of outcomes for getting square 36=1(62=36)

Probability for Peehu =16=636

Hence, Peehu has better chance of getting the number 36 .

8 When we toss a coin, there are two possible outcomes-head or tail. Therefore, the probability of each outcome is 12. Justify your answer.

Show Answer

Solution

Yes, probability of each outcome is 12 because head and tail both are equally likely events.

9 A student says that, if you throw a die, it will show up 1 or not 1 . Therefore, the probability of getting 1 and the probability of getting not 1 each is equal to 12. Is this correct? Give reasons.

Show Answer

Solution

No, this is not correct.

Suppose we throw a die, then total number of outcomes =6

Possible outcomes =1 or 2 or 3 or 4 or 5 or 6

Probability of getting 1=16

Now, probability of getting not 1=1 Probability of getting 1

=116=56

10 I toss three coins together. The possible outcomes are no heads, 1 head, 2 head and 3 heads. So, I say that probability of no heads is 14. What is wrong with this conclusion?

Show Answer

Solution

I toss three coins together [given] So, total number of outcomes =23=8 and possible outcomes are (HHH), (HTT), (THT), (TTH), (HHT), (THH), (HTH) and (TTT) Now, probability of getting no head =18

Hence, the given conclusion is wrong because the probability of no head is 18 not 14.

11 If you toss a coin 6 times and it comes down heads on each occasion. Can you say that the probability of getting a head is 1 ? Given reasons.

Show Answer

Solution

No, if let we toss a coin, then we get head or tail, both are equally likely events. So, probability is 12. If we toss a coin 6 times, then probability will be same in each case. So, the probability of getting a head is not 1 .

12 Sushma tosses a coin 3 times and gets tail each time. Do you think that the outcome of next toss will be a tail? Give reasons.

Show Answer

Solution

The outcome of next toss may or may not be tail, because on tossing a coin, we get head or tail so both are equally likely events.

13 If I toss a coin 3 times and get head each time, should I expect a tail to have a higher chance in the 4th toss? Give reason in support of your answer.

Show Answer

Solution

No, let we toss a coin, then we get head or tail, both are equaly likely events. i.e., probability of each event is 12. So, no question of expecting a tail to have a higher chance in 4th toss.

14 A bag contains slips numbered from 1 to 100 . If Fatima chooses a slip at random from the bag, it will either be an odd number or an even number. Since, this situation has only two possible outcomes, so the probability of each is 12. Justify.

Show Answer

Solution

We know that, between 1 to 100 half numbers are even and half numbers are odd i.e., 50 numbers (2,4,6,8,,96,98,100) are even and 50 numbers (1,3,5,7,,97,99) are odd. So, both events are equally likely.

So, probability of getting even number =50100=12

and probability of getting odd number =50100=12

Hence, the probability of each is 12.

Short Answer Type Questions

1 Find the mean of the distribution

Class 13 35 57 710
Frequency 9 22 27 17

Show Answer

Solution

We first, find the class mark xi, of each class and then proceed as follows.

Class Class marks
(xi)
Frequency
(fi)
fixi
13 2 9 18
35 4 22 88
57 6 27 162
710 8.5 17 144.5
Σfi=75 Σfixi=412.5

Therefore, mean (x¯)=ΣfixiΣfi=412.575=5.5

Hence, mean of the given distribution is 5.5 .

2 Calculate the mean of the scores of 20 students in a mathematics test

Marks 1020 2030 3040 4050 5060
Number of students 2 4 7 6 1

Show Answer

Solution

We first, find the class mark xi of each class and then proceed as follows

Marks Class marks (xi) Frequency (fi) fixi
1020 15 2 30
2030 25 4 100
3040 35 7 245
4050 45 6 270
5060 55 1 55
Σfi=20 Σfixi=700

Therefore,

 mean (x¯)=ΣfixiΣfi=70020=35

Hence, the mean of scores of 20 students in mathematics test is 35 .

3 Calculate the mean of the following data

Class 47 811 1215 1619
Frequency 5 4 9 10

Show Answer

Solution

Since, given data is not continuous, so we subtract 0.5 from the lower limit and add 0.5 in the upper limit of each class.

Now, we first find the class mark xi of each class and then proceed as follows

Class Class marks (xi) Frequency (fi) fixi
3.57.5 5.5 5 27.5
7.511.5 9.5 4 38
11.515.5 13.5 9 121.5
15.519.5 17.5 10 175
Σfi=28 Σfixi=362

Therefore,

x¯( mean )=ΣfixiΣfi=36228=12.93

Hence, mean of the given data is 12.93 .

4 The following table gives the number of pages written by Sarika for completing her own book for 30 days.

Number of pages
written per day
1618 1921 2224 2527 2830
Number of days 1 3 4 9 13

Find the mean number of pages written per day.

Show Answer

Solution

Since,

Class mark Mid-value (xi) Number of days (fi) fixi
15.518.5 17 1 17
18.521.5 20 3 60
21.524.5 23 4 92
24.527.5 26 9 234
27.5-30.5 29 13 377
Total 30 780

Since, given data is not continuous, so we subtract 0.5 from the lower limit and add 0.5 in the upper limit of each class.

 Mean (x¯)=ΣfixiΣfi=78030=26

Hence, the mean of pages written per day is 26 .

5 The daily income of a sample of 50 employees are tabulated as follows.

Income (in ₹) 1200 201400 401600 601800
Number of employees 14 15 14 7

Find the mean daily income of employees.

Show Answer

Solution

Since, given data is not continuous, so we subtract 0.5 from the lower limit and add 0.5 in the upper limit of each class.

Now we first, find the class mark xi of each class and then proceed as follows

Income
(in ₹)
Class marks
(xi)
Number of
employees
(fi)
ui=xiah=xi300.5200 fiui
0.5200.5 100.5 14 -1 -14
200.5400.5 a=300.5 15 0 0
400.5600.5 500.5 14 1 14
600.5800.5 700.5 7 2 14
N=Σfi=50 Σfiui=14

 Assumed mean, a=300.5 Class width, h=200

and total observations, N=50

By step deviation method,

 Mean =a+h×1N×i=15fiui=300.5+200×150×14=300.5+56=356.5

6 An aircraft has 120 passenger seats. The number of seats occupied during 100 flights is given in the following table.

Number of seats 100104 104108 108112 112116 116120
Frequency 15 20 32 18 15

Determine the mean number of seats occupied over the flights.

Show Answer

Solution

We first, find the class mark xi of each class and then proceed as follows.

Number of
seats
Class marks
(xi)
Frequency (fi) Deviation
di=xia
fidi
100104 102 15 -8 -120
104108 106 20 -4 -80
108112 a=110 32 0 0
112116 114 18 4 72
116120 118 15 8 120
N=Σfi=100 Σfidi=8

 Assumed mean, a=110, Class width, h=4 and  total observation, N=100 By assumed mean method,  Mean (x¯)=a+fidiΣfi=110+8100=1100.08=109.92

7 The weights (in kg ) of 50 wrestlers are recorded in the following table.

Weight (in kg) 100110 110120 120130 130140 140150
Number of
wrestlers
4 14 21 8 3

Find the mean weight of the wrestlers.

Show Answer

Solution

We first find the class mark xi, of each class and then proceed as follows

Weight
(in kg)
Number of
wrestlers (fi)
Class marks
(xi)
Deviations
di=xia
fidi
100110 4 105 -20 -80
110120 14 115 -10 -140
120130 21 a=125 0 0
130140 8 135 10 80
140150 3 145 20 60
N=Σfi=50 Σfidi=80

Assumed mean (a)=125,

Class width (h)=10 and total observation (N)=50

By assumed mean method,

 Mean (x¯)=a+fidifi=125+(80)50=1251.6=123.4kg

8 The mileage ( km per litre) of 50 cars of the same model was tested by a manufacturer and details are tabulated as given below

Mileage (kmL1) 1012 1214 1416 1618
Number of cars 7 12 18 13

Find the mean mileage.

The manufacturer claimed that the mileage of the model was 16kmL1. Do you agree with this claim?

Show Answer

Solution

Mileage (kmL1) Class marks (xi) Number of cars
(fi)
fixi
1012 11 7 77
1214 13 12 156
1416 15 18 270
1618 17 13 221
Total Σfi=50 Σfixi=724

Here,

and

Σfi=50Σfixi=724 Mean x¯=fixiΣfi=72450=14.48

Hence, mean mileage is 14.48kmL1.

No, the manufacturer is claiming mileage 1.52kmh1 more than average mileage.

9 The following is the distribution of weights (in kg ) of 40 persons.

Weight
(in kg)
4045 4550 5055 5560 6065 6570 7075 7580
Number
of persons
4 4 13 5 6 5 2 1

Construct a cumulative frequency distribution (of the less than type) table for the data above.

Show Answer

Solution

The cumulative distribution (less than type) table is shown below

Weight ( in kg) Cumulative frequency
Less than 45 4
Less than 50 4+4=8
Less than 55 8+13=21
Less than 60 21+5=26
Less than 65 26+6=32
Less than 70 32+5=37
Less than 75 37+2=39
Less than 80 39+1=40
10 The following table shows the cumulative frequency distribution of marks of 800 students in an examination.

Marks Number of students
Below 10 10
Below 20 50
Below 30 130
Below 40 270
Below 50 440
Below 60 570
Below 70 670
Below 80 740
Below 90 780
Below 100 800

Construct a frequency distribution table for the data above.

Show Answer

Solution

Here, we observe that 10 students have scored marks below 10 i.e., it lies between class interval 0-10. Similarly, 50 students have scored marks below 20. So, 5010=40 students lies in the interval 1020 and so on. The table of a frequency distribution for the given data is

Class interval Number of students
010 10
1020 5010=40
2030 13050=80
3040 270130=140
4050 440270=170
5060 570440=130
6070 670570=100
7080 740670=70
8090 780740=40
90100 800780=20
11 From the frequency distribution table from the following data

Marks (Out of 90) Number of candidates
More than or equal to 80 4
More than or equal to 70 6
More than or equal to 60 11
More than or equal to 50 17
More than or equal to 40 23
More than or equal to 30 27
More than or equal to 20 30
More than or equal to 10 32
More than or equal to 0 34

Show Answer

Solution

Here, we observe that, all 34 students have scored marks more than or equal to 0 . Since, 32 students have scored marks more than or equal to 10 . So, 3432=2 students lies in the interval 0-10 and so on.

Now, we construct the frequency distribution table.

Class interval Number of candidates
010 3432=2
1020 3230=2
2030 3027=3
3040 2723=4
4050 2317=6
5060 1711=6
6070 116=5
7080 64=2
8090 4
12 Find the unknown entries a,b,c,d,e and f in the following distribution of heights of students in a class

Height ( in cm) Frequency Cumulative frequency
150155 12 a
155160 b 25
160165 10 c
165170 d 43
170175 e 48
175180 2 f
Total 50

Show Answer

Solution

Height (in cm) Frequency Cumulative
frequency (given)
Cumulative
frequency
150155 12 a 12
155160 b 25 12+b
160165 10 c 22+b
165170 d 43 22+b+d
170175 e 48 22+b+d+e
175180 2 f 24+b+d+e
Total 50

On comparing last two tables, we get

a=1212+b=25b=2512=1322+b=cc=22+13=3522+b+d=4322+13+d=43d=4335=8 and 22+b+d+e=4822+13+8+e=48e=4843=5 and 24+b+d+e=f24+13+8+5=ff=50

13 The following are the ages of 300 patients getting medical treatment in a hospital on a particular day

Age (in year) 1020 2030 3040 4050 5060 6070
Number of patients 60 42 55 70 53 20

Form

(i) less than type cumulative frequency distribution.

(ii) More than type cumulative frequency distribution.

Show Answer

Solution

(i) We observe that the number of patients which take medical treatment in a hospital on a particular day less than 10 is 0 . Similarly, less than 20 include the number of patients which take medical treatment from 0-10 as well as the number of patients which take medical treatment from 10-20.

So, the total number of patients less than 20 is 0+60=60, we say that the cumulative frequency of the class 1020 is 60 . Similarly, for other class.

(ii) Also, we observe that all 300 patients which take medical treatment more than or equal to 10. Since, there are 60 patients which take medical treatment in the interval 10-20, this means that there are 30060=240 patients which take medical treatment more than or equal to 20. Continuing in the same manner.

(i) Less than type (ii) More than type
Age (in year) Number of
students
Age (in year) Number of
students
Less than 10 0 More than or
equal to 10
300
Less than 20 60 More than or
equal to 20
240
Less than 30 102 More than or
equal to 30
198
Less than 40 157 More than or
equal to 40
143
Less than 50 227 More than or
equal to 50
73
Less than 60 280 More than or
equal to 60
60
Less than 70 300
14 Given below is a cumulative frequency distribution showing the marks secured by 50 students of a class

Marks Below 20 Below 40 Below 60 Below 80 Below 100
Number of
students
17 22 29 37 50

Form the frequency distribution table for the data.

Show Answer

Solution

Here, we observe that, 17 students have scored marks below 20 i.e., it lies between class interval 0-20 and 22 students have scored marks below 40 , so 2217=5 students lies in the class interval 20-40 continuting in the same manner, we get the complete frequency distribution table for given data.

Marks Number of students
020 17
2040 2217=5
4060 2922=7
6080 3729=8
80100 5037=13
15 Weekly income of 600 families is tabulated below

Weekly income (in ₹) Number of families
01000 250
10002000 190
20003000 100
30004000 40
40005000 15
50006000 5
Total 600

Compute the median income.

Show Answer

Solution

First we construct a cumulative frequency table.

Weekly income
(in ₹)
Number of families
(fi)
Cumulative frequency
(cf)
01000 250 250
10002000= mid class 190=f 250+190=440
20003000 100 440+100=540
30004000 40 540+40=580
40005000 15 580+15=595
50006000 5 595+5=600

It is given that, n=600

n2=6002=300

Since, cumulative frequency 440 lies in the interval 10002000.

Here, (lower median class) l=1000,

f=190,cf=250, (class width) h=1000

and (total observation) n=600

 Median =l+n2cff×h=1000+(300250)190×1000=1000+50190×1000=1000+500019=1000+263.15=1263.15

Hence, the median income is ₹ 1263.15 .

16 The maximum bowling speeds, in km per hour, of 33 players at a cricket coaching centre are given as follows

Speed ( in km/h) 85100 100115 115130 130145
Number of players 11 9 8 5

Calculate the median bowling speed.

Show Answer

Solution

First we construct the cumulative frequency table

Speed (in
km/h)
Number of
players
Cumulative
frequency
85100 11 11
100115 9 11+9=20
115130 8 20+8=28
130145 5 28+5=33

It is given that, n=33

n2=332=16.5

So, the median class is 100115.

where,

 lower limit (l)=100, frequency (f)=9

 cumulative frequency (cf)=11

and class width (h)=15

 Median =l+n2cff×h=100+(16.511)9×15=100+5.5×159=100+82.59=100+9.17=109.17

Hence, the median bowling speed is 109.17km/h.

17 The monthly income of 100 families are given as below

Income (in ₹) Number of families
05000 8
500010000 26
1000015000 41
1500020000 16
2000025000 3
2500030000 3
3000035000 2
3500040000 1

Calculate the modal income.

Show Answer

Solution

In a given data, the highest frequency is 41, which lies in the interval 10000-15000.

Here, l=10000,fm=41,f1=26,f2=16 and h=5000

 Mode =l+fmf12fmf1f2×h=10000+41262×412616×5000=10000+158242×5000=10000+1540×5000=10000+15×125=10000+1875=11875

Hence, the modal income is ₹ 11875

18 The weight of coffee in 70 packets are shown in the following table

Weight (in g) Number of packets
200201 12
201202 26
202203 20
203204 9
204205 2
205206 1

Determine the model weight.

Show Answer

Solution

In the given data, the highest frequency is 26 , which lies in the interval 201-202 Here,

l=201,fm=26,f1=12,f2=20 and (class width) h=1

 Mode =l+fmf12fmf1f2×h=201+26122×261220×1=201+145232=201+1420=201+0.7=201.7g

Hence, the modal weight is 201.7g.

19 Two dice are thrown at the same time. Find the probability of getting

(i) same number on both dice.

(ii) different number on both dice.

Show Answer

Solution

Two dice are thrown at the same time.

[given]

So, total number of possible outcomes =36

(i) We have, same number on both dice.

So, possible outcomes are (1,1),(2,2),(3,3),(4,4),(5,5) and (6,6).

Number of possible outcomes =6

Now, required probability =636=16 (ii) We have, different number on both dice.

So, number of possible outcomes

=36 Number of possible outcomes for same number on both dice

=366=30

Required probability =3036=56

20 Two dice are thrown simultaneously. What is the probability that the sum of the numbers appearing on the dice is (i) 7 ? (ii) a prime number ? (iii) 1 ?

Show Answer

Solution

Two dice are thrown simultaneously.

[given]

So, total number of possible outcomes =36

(i) Sum of the numbers appearing on the dice is 7 .

So, the possible ways are (1,6),(2,5),(3,4),(4,3),(5,2) and (6,1).

Number of possible ways =6

Required probability =636=16

(ii) Sum of the numbers appearing on the dice is a prime number i.e., 2, 3, 5, 7 and 11.

So, the possible ways are (1,1),(1,2),(2,1),(1,4),(2,3),(3,2),(4,1),(1,6),(2,5), (3,4),(4,3),(5,2),(6,1),(5,6) and (6,5).

Number of possible ways =15

Required probability =1536=512

(iii) Sum of the numbers appearing on the dice is 1.

It is not possible, so its probability is zero.

21 Two dice are thrown together. Find the probability that the product of the numbers on the top of the dice is (i) 6 (ii) 12 (iii) 7

Show Answer

Solution

Number of total outcomes =36

(i) When product of the numbers on the top of the dice is 6 .

So, the possible ways are (1,6),(2,3),(3,2) and (6,1).

Number of possible ways =4

Required probability =436=19

(ii) When product of the numbers on the top of the dice is 12 .

So, the possible ways are (2,6),(3,4),(4,3) and (6,2).

Number of possible ways =4

Required probability =436=19

(iii) Product of the numbers on the top of the dice cannot be 7 . So, its probability is zero.

22 Two dice are thrown at the same time and the product of numbers appearing on them is noted. Find the probability that the product is less than 9.

Show Answer

Solution

Number of total outcomes =36

When product of numbers appearing on them is less than 9 , then possible ways are (1,6), (1,5)(1,4),(1,3),(1,2),(1,1),(2,2),(2,3),(2,4),(3,2),(4,2),(4,1),(3,1),(5,1),(6,1) and (2,1).

Number of possible ways =16

Required probability =1636=49

23 Two dice are numbered 1, 2, 3, 4, 5, 6 and 1, 1, 2, 2, 3, 3, respectively. They are thrown and the sum of the numbers on them is noted. Find the probability of getting each sum from 2 to 9 , separately.

Show Answer

Solution

Number of total outcomes =n(s)=36

(i) Let E1= Event of getting sum 2=(1,1),(1,1)

n(E1)=2P(E1)=n(E1)n(S)=236=118

(ii) Let E2= Event of getting sum 3=(1,2),(1,2),(2,1),(2,1)

n(E2)=4P(E2)=n(E2)n(S)=436=19

(iii) Let E3= Event of getting sum 4=(2,2),(2,2),(3,1),(3,1),(1,3),(1,3)

n(E3)=6P(E3)=n(E3)n(S)=636=16

(iv) Let E4= Event of getting sum 5=(2,3),(2,3),(4,1),(4,1),(3,2),(3,2)

n(E4)=6P(E4)=n(E4)n(S)=636=16

(v) Let E5= Event of getting sum 6=(3,3),(3,3),(4,2),(4,2),(5,1),(5,1)

n(E5)=6P(E5)=n(E5)n(S)=636=16

(vi) Let E6= Event of getting sum 7=(4,3),(4,3),(5,2),(5,2),(6,1),(6,1)

n(E6)=6P(E6)=n(E6)n(S)=636=16

(vii) Let E7= Event of getting sum 8=(5,3),(5,3),(6,2),(6,2)

n(E7)=4P(E7)=n(E7)n(S)=436=19

(viii) Let E8= Event of getting sum 9=(6,3),(6,3)

n(E8)=2P(E8)=n(E8)n(S)=236=118

24 A coin is tossed two times. Find the probability of getting atmost one head.

Show Answer

Solution

The possible outcomes, if a coin is tossed 2 times is

∴=(HH),(TT),(HT),(TH)n(S)=4

Let E= Event of getting atmost one head

=(TT),(HT),(TH)n(E)=3 Hence,  required probability =n(E)n(S)=34

25 A coin is tossed 3 times. List the possible outcomes. Find the probability of getting (i) all heads (ii) atleast 2 heads

Show Answer

Solution

The possible outcomes if a coin is tossed 3 times is

S=(HHH),(TTT),(HTT),(THT),(TTH),(THH),(HTH),(HHT)n(S)=8

(i) Let E1= Event of getting all heads =(HHH)

n(E1)=1P(E1)=n(E1)n(S)=18

(ii) Let E2= Event of getting atleast 2 heads =(HHT),(HTH),(THH),(HHH)

n(E2)=4P(E2)=n(E2)n(S)=48=12

26 Two dice are thrown at the same time. Determine the probability that the difference of the numbers on the two dice is 2 .

Show Answer

Solution

The total number of sample space in two dice, n(S)=6×6=36

 Let E= Event of getting the numbers whose difference is 2=(1,3),(2,4),(3,5),(4,6),(3,1),(4,2),(5,3),(6,4)n(E)=8P(E)=n(E)n(S)=836=29

27 A bag contains 10 red, 5 blue and 7 green balls. A ball is drawn at random. Find the probability of this ball being a (i) red ball (ii) green ball (iii) not a blue ball

Show Answer

Solution

If a ball is drawn out of 22 balls ( 5 blue +7 green +10 red), then the total number of outcomes are

n(S)=22

(i) Let E1= Event of getting a red ball

n(E1)=10 Required probability =n(E1)n(S)=1022=511

(ii) Let E2= Event of getting a green ball

n(E2)=7 Required probability =n(E2)n(S)=722

(iii) Let E3= Event getting a red ball or a green ball i.e., not a blue ball.

n(E3)=(10+7)=17 Required probability =n(E3)n(S)=1722

28 The king, queen and jack of clubs are removed from a deck of 52 playing cards and then well shuffled. Now, one card is drawn at random from the remaining cards. Determine the probability that the card is (i) a heart (ii) a king

Show Answer

Solution

If we remove one king, one queen and one jack of clubs from 52 cards, then the remaining cards left, n(S)=49

(i) Let E1= Event of getting a heart

n(E1)=13P(E1)=n(E1)n(S)=1349

(ii) Let E2= Event of getting a king

n(E2)=3 [since, out of 4 king, one club cards is already removed]

P(E2)=n(E2)n(S)=349

29 Refer to Q.28. What is the probability that the card is (i) a club (ii) 10 of hearts

Show Answer

Solution

(i) L et E3= Event of getting a club

n(E3)=(133)=10

Required probability =n(E3)n(S)=1049

(ii) Let E4= Event of getting 10 of hearts

n(E4)=1

[because in 52 playing cards only 13 are the heart cards and only one 10 in 13 heart cards]

Required probability =n(E4)n(S)=149

30 All the jacks, queens and kings are removed from a deck of 52 playing cards. The remaining cards are well shuffled and then one card is drawn at random. Giving ace a value 1 similar value for other cards, find the probability that the card has a value. (i) 7 (ii) greater than 7 (iii) less than 7

Show Answer

Solution

In out of 52 playing cards, 4 jacks, 4 queens and 4 kings are removed, then the remaining cards are left, n(S)=523×4=40.

(i) Let E1= Event of getting a card whose value is 7

E= Card value 7 may be of a spade, a diamond, a club or a heart

n(E1)=4P(E1)=n(E1)n(S)=440=110

(ii) Let E2= Event of getting a card whose value is greater than 7

= Event of getting a card whose value is 8,9 or 10

n(E2)=3×4=12P(E2)=n(E2)n(S)=1240=310

(iii) Let E3= Event of getting a card whose value is less than 7 = Event of getting a card whose value is 1, 2, 3, 4, 5 or 6

n(E3)=6×4=24P(E3)=n(E3)n(S)=2440=35

31 An integer is chosen between 0 and 100 . What is the probability that it is (i) divisible by 7? (ii) not divisible by 7 ?

Show Answer

Solution

The number of integers between 0 and 100 is

n(S)=99

(i) Let E1= Event of choosing an integer which is divisible by 7

= Event of choosing an integer which is multiple of 7

=7,14,21,28,35,42,49,56,63,70,77,84,91,98

n(E1)=14P(E1)=n(E1)n(S)=1499

(ii) Let E2= Event of choosing an integer which is not divisible by 7

n(E2)=n(S)n(E1)=9914=85P(E2)=n(E2)n(S)=8599

32 Cards with numbers 2 to 101 are placed in a box. A card is selected at random. Find the probability that the card has (i) an even number (ii) a square number

Show Answer

Solution

Total number of out comes with numbers 2 to 101,n(s)=100

(i) Let E1= Event of selecting a card which is an even number =2,4,6,100

[ in an AP, l=a+(n1)d, here l=100,a=2 and d=2100=2+(n1)2(n1)=49n=50]n(E1)=50Requied probability=n(E1)n(S)=50100=12

(ii) Let E2= Event of selecting a card which is a square number

=4,9,16,25,36,49,64,81,100=(2)2,(3)2,(4)2,(5)2,(6)2,(7)2,(8)2,(9)2,(10)2n(E2)=9 Hence, required probability =n(E2)n(S)=9100

33. A letter of english alphabets is chosen at random. Determine the probability that the letter is a consonant

Show Answer

Solution

We know that, in english alphabets, there are ( 5 vowels +21 consonants) =26 letters. So, total number of outcomes in english alphabets are,

n(S)=26 Let E= Event of choosing a english alphabet, which is a consonent =b,c,d,f,g,h,j,k,l,m,n,p,q,r,s,t,v,w,x,y,zn(E)=21

Hence, required probability =n(E)n(S)=2126

34 There are 1000 sealed envelopes in a box, 10 of them contain a cash prize of ₹ 100 each, 100 of them contain a cash prize of ₹ 50 each and 200 of them contain a cash prize of ₹ 10 each and rest do not contain any cash prize. If they are well shuffled and an envelope is picked up out, what is the probability that it contains no cash prize?

Show Answer

Solution

Total number of sealed envelopes in a box, n(S)=1000

Number of envelopes containing cash prize =10+100+200=310

Number of envelopes containing no cash prize,

n(E)=1000310=690P(E)=n(E)n(S)=6901000=69100=0.69

35 Box A contains 25 slips of which 19 are marked 1 and other are marked 5 each. Box B contains 50 slips of which 45 are marked 1 each and others are marked ₹ 13 each. Slips of both boxes are poured into a third box and resuffled. A slip is drawn at random. What is the probability that it is marked other than ₹ 1 ?

Show Answer

Solution

Total number of slips in a box, n(S)=25+50=75

From the chart it is clear that, there are 11 slips which are marked other than ₹ 1 .

Required probability = Number of slips other than ₹ 1 Total number of slips =1175

36 A carton of 24 bulbs contain 6 defective bulbs. One bulb is drawn at random. What is the probability that the bulb is not defective? If the bulb selected is defective and it is not replaced and a second bulb is selected at random from the rest, what is the probability that the second bulb is defective?

Show Answer

Solution

Total number of bulbs, n(S)=24

Let E1= Event of selecting not defective bulb = Event of selecting good bulbs

n(E1)=18P(E1)=n(E1)n(S)=1824=34

Suppose, the selected bulb is defective and not replaced, then total number of bulbs remains in a carton, n(S)=23.

In them, 18 are good bulbs and 5 are defective bulbs.

P( selecting second defective bulb )=523

37 A child’s game has 8 triangles of which 3 are blue and rest are red, and 10 squares of which 6 are blue and rest are red. One piece is lost at random. Find the probability that it is a (i) triangle (ii) square (iii) square of blue colour (iv) triangle of red colour

Show Answer

Solution

Total number of figures

n(S)=8 triangles +10 squares =18

(i) P (lost piece is a triangle) =818=49

(ii) P (lost piece is a square) =1018=59

(iii) P (square of blue colour) =618=13

(iv) P (triangle of red colour) =518

38 In a game, the entry fee is of ₹ 5 . The game consists of a tossing a coin 3 times. If one or two heads show, Sweta gets her entry fee back. If she throws 3 heads, she receives double the entry fees. Otherwise she will lose. For tossing a coin three times, find the probability that she

(i) loses the entry fee.

(ii) gets double entry fee.

(iii) just gets her entry fee.

Show Answer

Solution

Total possible outcomes of tossing a coin 3 times, S=(HHH),(TTT),(HTT),(THT),(TTH),(THH),(HTH),(HHT) n(S)=8

(i) Let E1= Event that Sweta losses the entry fee

= She tosses tail on three times

n(E1)=(TTT)

P(E1)=n(E1)n(S)=18

(ii) Let E2= Event that Sweta gets double entry fee = She tosses heads on three times =(HHH)

n(E2)=1P(E2)=n(E2)n(S)=18

(iii) Let E3= Event that Sweta gets her entry fee back

= Sweta gets heads one or two times =(HTT),(THT),(TTH),(HHT),(HTH),(THH)n(E3)=6P(E3)=n(E3)n(S)=68=34

39. A die has its six faces marked 0,1,1,1,6,6. Two such dice are thrown together and the total score is recorded.

(i) How many different scores are possible?

(ii) What is the probability of getting a total of 7 ?

Show Answer

Solution

Given, a die has its six faces marked 0,1,1,1,6,6

Total sample space, n(S)=62=36

(i) The different score which are possible are 6 scores i.e., 0,1,2,6,7 and12.

(ii) Let E= Event of getting a sum 7

={(1,6),(1,6),(1,6),(1,6),(1,6),(1,6),(6,1),(6,1),(6,1),(6,1),(6,1),(6,1)}n(E)=12P(E)=n(E)n(S)=1236=13

40 A lot consists of 48 mobile phones of which 42 are good, 3 have only minor defects and 3 have major defects. Varnika will buy a phone, if it is good but the trader will only buy a mobile, if it has no major defect. One phone is selected at random from the lot. What is the probability that it is

(i) acceptable to Varnika?

(ii) acceptable to the trader?

Show Answer

Solution

Given, total number of mobile phones

n(S)=48

(i) Let E1= Event that Varnika will buy a mobile phone

= Varnika buy only, if it is good mobile

n(E1)=42

P(E1)=n(E1)n(S)=4248=78

(ii) Let E2= Event that trader will buy only when it has no major defects

= Trader will buy only 45 mobiles

n(E2)=45P(E2)=n(E2)n(S)=4548=1516

41 A bag contains 24 balls of which x are red, 2x are white and 3x are blue. A ball is selected at random. What is the probability that it is (i) not red? (ii) white

Show Answer

Solution

Given that, A bag contains total number of balls =24

A bag contains number of red balls =x

A bag contains number of white balls =2x

and a bag contains number of blue balls =3x

By condition, x+2x+3x=24

6x=24

x=4 Number of red balls =x=4

Number of white balls =2x=2×4=8

and number of blue balls =3x=3×4=12

So, total number of outcomes for a ball is selected at random in a bag contains 24 balls.

n(S)=24

(i) Let E1= Event of selecting a ball which is not red i.e., can be white or blue.

n(E1)= Number of white balls + Number of blue balls

n(E1)=8+12=20Requied probability=n(E1)n(S)=2024=56

(ii) Let E2= Event of selecting a ball which is white

n(E2)= Number of white balls =8

So, required probability =n(E2)n(S)=824=13

42 At a fete, cards bearing numbers 1 to 1000 , one number on one card, are put in a box. Each player selects one card at random and that card is not replaced. If the selected card has a perfect square greater than 500 , the player wins a prize. What is the probability that

(i) the first player wins a prize?

(ii) the second player wins a prize, if the first has won?

Show Answer

Solution

Given that, at a fete, cards bearing numbers 1 to 1000 one number on one card, are put in a box. Each player selects one card at random and that card is not replaced so, the total number of outcomes are n(S)=1000

If the selected card has a perfect square greater than 500 , then player wins a prize.

(i) Let E1= Event first player wins a prize = Player select a card which is a perfect square greater than 500

=529,576,625,676,729,784,841,900,961

=(23)2,(24)2,(25)2,(26)2,(27)2,(28)2,(29)2,(30)2,(31)2

n(E1)=9

So, required probability =n(E1)n(S)=91000=0.009

(ii) First, has won i.e., one card is already selected, greater than 500 , has a perfect square. Since, repeatition is not allowed. So, one card is removed out of 1000 cards. So, number of remaining cards is 999 .

Total number of remaining outcomes, n(S)=999

Let E2= Event the second player wins a prize, if the first has won.

= Remaining cards has a perfect square greater than 500 are 8 .

n(E2)=91=8

So, required probability =n(E2)n(S)=8999

Long Answer Type Questions

1 Find the mean marks of students for the following distribution

Marks Number of students
0 and above 80
10 and above 77
20 and above 72
30 and above 65
40 and above 55
50 and above 43
60 and above 28
70 and above 16
80 and above 10
90 and above 8
100 and above 0

Show Answer

Solution

Marks Class marks
(xi)
Number of students
(Cumulative frequency)
fi fixi
010 5 80 3 15
1020 15 77 5 75
2030 25 72 7 175
3040 35 65 10 350
4050 45 55 12 540
5060 55 43 15 825
6070 65 28 12 780
7080 75 16 6 450
8090 85 10 2 170
90100 95 8 8 760
100110 105 0 0 0
2 Determine the mean of the following distribution

Marks Number of students
Below 10 5
Below 20 9
Below 30 17
Below 40 29
Below 50 45
Below 60 60
Below 70 70
Below 80 78
Below 90 83
Below 100 85

Show Answer

Solution

Here, we observe that, 5 students have scored marks below 10, i.e. it lies between class interval 0-10 and 9 students have scored marks below 20.

So, (95)=4 students lies in the class interval 1020. Continuing in the same manner, we get the complete frequency distribution table for given data.

Marks Number of
students (fi)
Class marks
(xi)
ui=xiah=xi45h fiui
010 5 5 -4 -20
1020 95=4 15 -3 -12
2030 179=8 25 -2 -16
3040 2917=12 35 -1 -12
4050 4529=16 a=45 0 0
5060 6045=45 55 1 15
6070 7060=10 65 2 20
7080 7870=8 75 3 24
8090 8378=5 85 4 20
90100 8583=2 95 5 10
N=fi=85 ¯fiui=29

Here, (assumed mean) a=45

and (class width) h=10

By step deviation method,

 Mean (x¯)=a+fiuifi×h=45+2985×10=45+5817=45+3.41=48.41

3 Find the mean age of 100 residents of a town from the following data.

Age equal and
above (in years)
0 10 20 30 40 50 60 70
Number of
persons
100 90 75 50 25 15 5 0

Show Answer

Solution

Here, we observe that, all 100 residents of a town have age equal and above 0. Since, 90 residents of a town have age equal and above 10.

So, 10090=10 residents lies in the interval 0-10 and so on. Continue in this manner, we get frequency of all class intervals. Now, we construct the frequency distribution table.

Class interval Number of
persons (fi)
Class marks
(xi)
ui=xiah fiui
010 10090=10 5 -3 -30
1020 9075=15 15 -2 -30
2030 7550=25 25 -1 -25
3040 5025=25 35=a 0 0
4050 2515=10 45 1 10
5060 155=10 55 2 20
6070 50=5 65 3 15
N=fi=100 fiui=40

Here, (assumed mean) a=35

and (class width) h=10

By step deviation method,

Mean(x¯)=a+fiuifi×h=35+(40)100×10=354=31.

Hence, the required mean age is 31yr.

4 The weights of tea in 70 packets are shown in the following table

Weight (in g) Number of packets
200201 13
201202 27
202203 18
203204 10
204205 1
205206 1

Find the mean weight of packets.

Show Answer

Solution

First, we find the class marks of the given data as follows.

Weight
(in g)
Number of
Packets (fi)
Class marks
(xi)
Deviation
(di=xia)
fidi
200201 13 200.5 -3 -39
201202 27 201.5 -2 -54
202203 18 202.5 -1 -18
203204 10 a=203.5 0 0
204205 1 204.5 1 1
205206 1 205.5 2 2
N=fi=70 fidi=108

Here, (assume mean) a =203.5

and (class width) h=1

By assumed mean method,

Mean(x¯)=a+fidifi=203.510870=203.51.54=201.96

Hence, the required mean weight is 201.96g.

5 Refer to 4. above. Draw the less than type ogive for this data and use it to find the median weight.

Show Answer

Solution

We observe that, the number of packets less than 200 is 0 . Similarly, less than 201 include the number of packets from 0-200 as well as the number of packets from 200-201.

So, the total number of packets less than 201 is 0+13=13. We say that, the cumulative frequency of the class 200201 is 13 . Similarly, for other class.

Less than type
Weight (in g) Number of packets
Less than 200 0
Less than 201 0+13=13
Less than 202 27+13=40
Less than 203 18+40=58
Less than 204 10+58=68
Less than 205 1+68=69
Less than 206 1+69=70

To draw the less than type ogive, we plot the points (200,0),(201,13),(202,40)(203,58), (204,68),(205,69) and (206,70) on the paper and join by free hand.

Total number of packets (n)=70

Now,

Firstly, we plot a point (0,35) on Y-axis and draw a line y=35 parallel to X-axis. The line cuts the less than ogive curve at a point. We draw a line on that point which is perpendicular to X-axis. The foot of the line perpendicular to X-axis is the required median.

Median weight =201.8g

6 Refer to 5. above. Draw the less than type and more than type ogives for the data and use them to find the meadian weight.

Show Answer

Solution

For less than type table we follow the Q.5.

Here, we observe that, the weight of all 70 packets is more than or equal to 200 . Since, 13 packets lie in the interval 200-201. So, the weight of 7013=57 packets is more than or equal to 201. Continuing in this manner we will get remaining more than or equal to 202, 203, 204, 205 and 206.

(i) Less than type (ii) More than type
Weight (in g) Number of
packets
Number of packets Number of
students
Less than 200 0 More than or equal to 200 70
Less than 201 13 More than or equal to 201 7013=57
Less than 202 40 More than or equal to 202 5727=30
Less than 203 58 More than or equal to 203 3018=12
Less than 204 68 More than or equal to 204 1210=2
Less than 205 69 More than or equal to 205 21=1
Less than 206 70 More than or equal to 206 11=0

To draw the less than type ogive, we plot the points (200,0),(201,13),(202,40),(203,58), (204,68),(205,69),(206,70) on the paper and join them by free hand.

To draw the more than type ogive plot the points (200,70),(201,57),(202,30),(203,12), (204,2),(205,1),(206,0) on the the graph paper and join them by free hand.

Hence, required median weight =I ntersection point of X-axis =201.8g.

7 The table below shows the salaries of 280 persons.

Salary (in ₹ thousand) Number of persons
510 49
1015 133
1520 63
2025 15
2530 6
3035 7
3540 4
4045 2
4550 1

Calculate the median and mode of the data.

Show Answer

Solution

First, we construct a cumulative frequency table

Salary (in thousand) Number of persons (fi) Cumulative frequency (cf)
510 49=f1 49=cf
1015 fm=133=f 133+49=182
1520 63=f2 182+63=245
2025 15 245+15=260
2530 6 260+6=266
3035 7 266+7=273
3540 4 273+4=277
4045 2 277+2=279
4550 1 279+1=280
N=280

(i) Here, median class is 1015, because 140 lies in it.

Lower limit (l)=10, Frequency (f)=133,

Cumulative frequency (cf)=49 and class width (h)=5

 Median =l+N2cff×h=10+(14049)133×5=10+91×5133=10+455133=10+3.421=13.421( in thousand) =13.421×1000=13421

(ii) Here, the highest frequency is 133, which lies in the interval 10-15, called modal class. Lower limit(l)=10, class width (h)=5,fm=133,f1=49, and f2=63.

 Mode =l+fmf12fmf1f2×h=10+133492×1334963×5=10+84×5266112=10+84×5154=10+2.727=12.727 (in thousand) =12.727×1000=12727

Hence, the median and modal salary are ₹ 13421 and ₹ 12727, respectively.

8 The mean of the following frequency distribution is 50 but the frequencies f1 and f2 in classes 2040 and 60-80, respectively are not known. Find these frequencies, if the sum of all the frequencies is 120.

Class 020 2040 4060 6080 80100
Frequency 17 f1 32 f2 19

Show Answer

Solution

First we calculate the class mark of given data

Class Frequency (fi) Class marks (xi) ui=xiah fiui
020 17 10 -2 -34
2040 f1 30 -1 f1
4060 32 a=50 0 0
6080 f2 70 1 f2
80100 19 90 2 38
fi=68+f1+f2 fiui=4+f2f1

Given that, sum of all frequencies =120

fi=68+f1+f2=120f1+f2=52 Here,  (assumed mean) a=50 and  (class width) h=20

By step deviation method,

(ii) Mean =a+fiuifi×h50=50+(4+f2f1).120×204+f2f1=0f2+f1=4

On adding Eqs. (i) and (ii), we get

22f1=56f1=28

Put the value of f1 in Eq. (i), we get

f2=5228f2=24

Hence, f1=28 and f2=24.

9 The median of the following data is 50. Find the values of p and q, if the sum of all the frequencies is 90 .

Marks Frequency
2030 p
3040 15
4050 25
5060 20
6070 9
7080 8
8090 10

Show Answer

Solution

Marks Frequency Cumulative
frequency
2030 p p
3040 15 15+p
4050 25 40+p=cf
5060 20=f 60+p
6070 q 60+p+q
7080 8 68+p+q
8090 10 78+p+q

Given,

N=90

N2=902=45

which lies in the interval 50-60.

Lower limit, l=50,f=20,cf=40+p,h=10

 Median =l+N2cff×h=50+(4540p)20×1050=50+5p20=5p2p=5 Also, 78+p+q=9078+5+q=90q=9083q=7

10 The distribution of heights (in cm ) of 96 children is given below

Height (in cm) Number of children
124128 5
128132 8
132136 17
136140 24
140144 16
144148 12
148152 6
152156 4
156160 3
160164 1

Draw a less than type cumulative frequency curve for this data and use it to compute median height of the children.

Show Answer

Solution

Height (in cm) Number of children
Less than 124 0
Less than 128 5
Less than 132 13
Less than 136 30
Less than 140 54
Less than 144 70
Less than 148 82
Less than 152 88
Less than 156 92
Less than 160 95
Less than 164 96

To draw the less than type ogive, we plot the points (124,0),(128,5),(132,13),(136,30), (140,54),(144,70),(148,82),(152,88),(156,92),(160,95),(164,96) and join all these point by free hand.

Here,

N2=962=48

We take, y=48 in y-coordinate and draw a line parallel to X-axis, meets the curve at A and draw a perpendicular line from point A to the X-axis and this line meets the X-axis at the point which is the median i.e., median =141.17.

11 Size of agricultural holdings in a survey of 200 families is given in the following table

Size of agricultural
holdings (in hec)
Number of
families
05 10
510 15
1015 30
1520 80
2025 40
2530 20
3035 5

Compute median and mode size of the holdings.

Show Answer

Solution

Size of agricultural
holdings (in hec)
Number of families (fi) Cumulative frequency
05 10 10
510 15 25
1015 30 55
1520 80 135
2025 40 175
2530 20 195
3035 5 200

(i) Here, N=200

Now, N2=2002=100, which lies in the interval 15-20.

Lower limit, l=15,h=5,f=80 and cf=55

 Median =l+N2cff×h=15+1005580×5=15+4516=15+2.81=17.81hec

(ii) In a given table 80 is the highest frequency.

So, the modal class is 1520.

 Here, l=15,fm=80,f1=30,f2=40 and h=5 Mode =l+fmf12fmf1f2×h=15+80302×803040×5=15+5016070×5=15+5090×5=15+259=15+2.77=17.77hec

12 The annual rainful record of a city for 66 days is given in the following table.

Rainfall (in cm) 010 1020 2030 3040 4050 5060
Number of days 22 10 8 15 5 6

Calculate the median rainfall using ogives (or move than type and of less than type)

Show Answer

Solution

We observe that, the annual rainfall record of a city less than 0 is 0 . Similarly, less than 10 include the annual rainfall record of a city from 0 as well as the annual rainfall record of a city from 0-10.

So, the total annual rainfall record of a city for less than 10cm is 0+22=22 days. Continuing in this manner, we will get remaining less than 20,30,40,50, and 60 .

(i) Less than type (ii) More than type
Rainfall (in cm) Number of days Rainfall (in cm) Number of days
Less than 0 0 More than or
equal to 0
66
Less than 10 0+22=22 More than or
equal to 10
6622=44
Less than 20 22+10=32 More than or
equal to 20
4410=34
Less than 30 32+8=40 More than or
equal to 30
348=26
Less than 40 40+15=55 More than or
equal to 40
2615=11
Less than 50 55+5=60 More than or
equal to 50
115=6
Less than 60 60+6=66 More than or
equal to 60
66=0

Also, we observe that annual rainfall record of a city for 66 days is more than or equal to 0cm. Since, 22 days lies in the interval 010. So, annual rainfall record for 6622=44 days is more than or equal to 10cm. Continuing in this manner we will get remaining more than or equal to 20, 30, 40, 50 and 60.

Now, we construct a table for less than and more than type.

To draw less than type ogive we plot the points (0,0),(10,22),(20,32),(30,40),(40,55), (50,60),(60,66) on the paper and join them by free hand.

To draw the more than type ogive we plot the points (0,66),(10,44),(20,34),(30,26),(40, 11),(50,6) and (60,0) on the graph paper and join them by free hand.

Total number of days (n)=66

Now, n2=33

Firstly, we plot a line parallel to X-axis at intersection point of both ogives, which further intersect at (0,33) on Y-axis. Now, we draw a line perpendicular to X-axis at intersection point of both ogives, which further intersect at (21.25,0) on X-axis. Which is the required median using ogives.

Hence, median rainfall =21.25cm.

13 The following is the frequency distribution of duration for 100 calls made on a mobile phone.

Duration (in s) Number of calls
95125 14
125155 22
155185 28
185215 21
215245 15

Calculate the average duration (in sec) of a call and also find the median from a cumulative frequency curve.

Show Answer

Solution

First, we calculate class marks as follows

Duration
(in s)
Number of
calls (fi)
Class marks
(xi)
ui=xiah fiui
95125 14 110 -2 -28
125155 22 140 -1 -22
155185 28 a=170 0 0
185215 21 200 1 21
215245 15 230 2 30
fi=100 fiui=1

Here, (assumed mean) a=170,

and (class width) h=30

By step deviation method,

 Average (x¯)=a+fiuifi×h=170+1100×30=170+0.3=170.3

Hence, average duration is 170.3s.

For calculating median from a cumulative frequency curve

We prepare less than type or more than type of give

We observe that, number of calls in less than 95s is 0 . Similarly, in less than 125s include the number of calls in less than 95s as well as the number of calls from 95-125.s So, the total number of calls less than 125s is 0+14=14. Continuing in this manner, we will get remaining in less than 155, 185, 215 and 245s.

Now, we construct a table for less than ogive (cumulative frequency curve).

Less than type

Duration (in s) Number of calls
Less than 95 0
Less than 125 0+14=14
Less than 155 14+22=36
Less than 185 36+28=64
Less than 215 64+21=85
Less than 245 85+15=100

To draw less than type ogive we plot them the points (95,0),(125,14)(155,36),(185,64), (215,85),(245,100) on the paper and join them by free hand.

Total number of calls (n)=100

n2=1002=50

Now, point 50 taking on Y-axis draw a line parallel to X-axis meet at a point P and draw a perpendicular line from P to the X-axis, the intersection point of X-axis is the median.

Hence, required median is 170

14. students enter for a school javelin throw competition. The distance (in metre) thrown are recorded below

Distance (in m) 020 2040 4060 6080 80100
Number of students 6 11 17 12 4

(i) Construct a cumulative frequency table.

(ii) Draw a cumulative frequency curve (less than type) and calculate the median distance drawn by using this curve.

(iii) Calculate the median distance by using the formula for median.

(iv) Are the median distance calculated in (ii) and (iii) same?

Show Answer

Solution

(i)

Distance
(in m)
Number of
students (fi)
Cumulative
frequency (cf)
020 6 6
2040 11 17
4060 17 34
6080 12 46
80100 4 50

(ii)

Distance
(in m )
Cumulative
frequency
0 0
Less than 20 6
Less than 40 17
Less than 60 34
Less than 80 46
Less than 100 50

To draw less than type ogive, we plot the points (0,0),(20,6),(40,17),(60,34),(80,46), (100,50), join all these points by free hand.

Now,

Taking Y=25 on Y-axis and draw a line parallel to X-axis, which meets the curve at point A. From point A, we draw a line perpendicular to X-axis, where this meets that point is the required median i.e., 49.4.

(iii) Now,

N2=502=25

which lies is the interval 4060.

l=40,h=20,cf=17 and f=17 Median =l+N2cff×h=40+(2517)17×20=40+8×2017=40+9.41=49.41

(iv) Yes, median distance calculated by parts (ii) and (iii) are same.